Gmina już nie otrzyma informacji o saldzie rachunku
Praktyka przekazywania danych o pieniądzach w banku była krytykowana nie tylko dlatego, że są to dane wrażliwe, ale głównie z powodu, że do dziedziczenia środków przez gminy nie dochodziło.
Od 2016 roku gminy wiedzą, ile pieniędzy na rachunkach bankowych trzymali zmarli mieszkańcy. Gmina ostatniego miejsca zamieszkania zmarłej osoby otrzymuje od banku informacje o jego rachunkach bankowych, które dany bank prowadził. Katalog danych, które otrzymuje gmina, jest bardzo szeroki i obejmuje wysokość środków pieniężnych zgromadzonych na każdym rachunku, a także kwoty i tytuły wypłat z nich dokonywanych. Do gmin trafiają zatem informacje niezwykle wrażliwe.
Uzasadnieniem dla przepisów, na podstawie których te informacje są przekazywane do gmin, jest możliwość nabycia przez gminę prawa do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym w przypadku braku spadkobiercy, którą przewiduje art. 935 kodeksu cywilnego.
Co ciekawe, art. 111c prawa bankowego obowiązujący od 2016 roku wymusza na bankach informowanie gmin nie tylko o danych dotyczących rachunków osób zmarłych, ale także takich,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta