Mniej turystów w kraju, a wyjazdy coraz krótsze
Dwutygodniowe wakacje, jeszcze tak powszechne kilka lat temu, to coraz rzadszy wybór Polaków. Najczęściej wyjeżdżają na cztery–pięć dni. Góra na tydzień.
Jeśli ktoś decyduje się na tygodniowe wczasy, to najczęściej wybierze kierunek zagraniczny. Wyjazd pięciodniowy kosztuje zazwyczaj niewiele mniej niż siedmiodniowy, bo najdroższy jest w takim pakiecie transport.
– Od 2020 roku obserwujemy zmianę zachowań turystów, jeśli chodzi o długość pobytu. Bo i w górach, i nad morzem obserwujemy większy spadek liczby dni pobytu niż liczby turystów. Więc nie tylko turystów przyjechało mniej, ale jeszcze przyjechali na krócej. Czyli w większym stopniu ich brakuje – tłumaczy Aleksander Luchowski, prezes Selectivv, firmy, która przeprowadziła badania tegorocznych wyjazdów Polaków na wakacje, opierając się na logowaniu telefonów komórkowych. Badania były prowadzone w ciągu pierwszych trzech tygodni wakacji, czyli od 26 czerwca do 17 lipca 2023.
Ciekawą sytuację mamy jednak w przypadku Warmii i Mazur. Widać wprawdzie spadek liczby przyjeżdżających, ale nie zmieniła się liczba dni, jakie tam spędzili....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta