Zakaz utrudni letni relaks
Kierowca może dostać zakaz korzystania z innych pojazdów mechanicznych. Wtedy nawet przejażdżka skuterem wodnym może się skończyć pięcioma latami więzienia.
Kiedy sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (to kara za najcięższe przestępstwa drogowe), zamyka kierowcy drogę do korzystania także z pojazdów innego typu. Mowa tu też o: motocyklach, skuterach, samolotach, helikopterach, statkach wodnych czy tramwajach.
O tym, jak daleko działa zakaz, przekonał się kilka dni temu turysta w Gdańsku. Mając orzeczony sądowy zakaz, wynajął skuter wodny. Zatrzymała go straż i zabrała skuter. Teraz mężczyzna odpowie za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, za co grozi do pięciu lat więzienia.
Jak uniknąć takich kłopotów? Prawnicy radzą dobrze zapoznać się z wyrokiem sądu. A ten powinien wytłumaczyć podsądnemu, co mu wolno, a czego nie. Nie zawsze jednak to możliwe.
– Często zakazy prowadzenia pojazdów są wydawane w wyrokach nakazowych, na posiedzeniach niejawnych lub gdy oskarżeni nie są obecni na ogłoszeniach wyroków. Pamiętać jednak należy, że nieznajomość prawa szkodzi – zauważa mec. Kinga Kamińska.