Czy hotelarze muszą zapłacić kolejny podatek
Okoliczności gospodarcze nie są w ostatnich latach przychylne dla podmiotów prowadzących działalność hotelarską. Zostały one dotkliwie dotknięte przez pandemię Covid-19, a obecnie istnieje zagrożenie, że hotele podlegają podatkowi od przychodów z budynków.
Dotychczasowa linia orzecznicza wykształcona przez wojewódzkie sądy administracyjne, dotycząca opodatkowania budynków wykorzystywanych w działalności hotelarskiej podatkiem od przychodów z budynków była niekorzystna dla podatników, dodatkowo została ona poparta przez NSA w pierwszym orzeczeniu dotyczącym tej materii. Nadzieję na zmianę stanowiska sądów dał jednak niedawny wyrok innego składu orzekającego NSA.
Kto musi płacić podatek
Jednym z warunków do objęcia budynku podatkiem od przychodów z budynków, wynikających z art. 24b ust. 1 ustawy o CIT jest aby budynek został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.
Zatem należy wskazać na definicje umów najmu i dzierżawy wskazane odpowiedni w art. 659 § 1 i art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z powołanymi normami przez:
∑ umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz,
∑ umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta