Fiskus wciąż mocno dociska przedsiębiorców
Teoretycznie podatki w Polsce są niskie. W praktyce – nie. Niemal co trzecia złotówka zysku wypracowanego przez giełdowe grupy kapitałowe trafia do urzędów skarbowych.
Nominalna stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi w Polsce 19 proc. i jest relatywnie niska (poniżej średniej dla OECD) na tle innych krajów. Jednak w praktyce przedsiębiorcy działający nad Wisłą płacą fiskusowi znacznie więcej – wynika z najnowszego raportu firmy Grant Thornton.
W 2022 r. efektywna stawka podatkowa wyniosła 28 proc. Jest o 3 pkt proc. wyższa od średniej z ostatniej dekady. Jest też znacząco wyższa niż 15-proc. stawka, która została uzgodniona jako minimalna na poziomie UE w celu zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania grup wielonarodowych.
Nadzieja na zmianę
Grzegorz Szysz, radca prawny z Grant Thorntona, podkreśla, że kłopoty z efektywnością podatkową pomniejszają konkurencyjność polskich firm, ich zdolności inwestycyjne i atrakcyjność z perspektywy inwestorów. Liczne zwolnienia podatkowe będące narzędziem w polityce gospodarczej w teorii powinny doprowadzić do obniżenia efektywnej stopy opodatkowania poniżej 19-proc. stawki nominalnej, tymczasem za nami kolejny rok z obciążeniami na poziomie rzędu 30 proc.
Generalnie w ostatniej dekadzie obciążenia podatkowe rosły, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta