Piecza nad konsumentem w sprawach frankowych
Nadużywanie art. 455 k.c. – należności nie powstają poprzez wezwanie do zapłaty, a odsetki frankowe negatywnie testują ochronę konsumentów.
W praktyce sądowej jednym z najczęściej przywoływanych przepisów jest art. 455 kodeksu cywilnego. Osoba uważająca się za wierzyciela kieruje wezwanie do osoby, którą uważa za dłużnika, podając powód, kwotę i termin oczekiwanej zapłaty. Treść takiego oświadczenia jest jednostronna i ma charakter stanowczy. Praktyka daleko odeszła od oryginału, stąd trzeba przypomnieć dosłowną treść przepisu kodeksu cywilnego:
„Art. 455. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania”.
O terminach jest w art. 110–116 k.c., a istotne cechy regulacji w art. 455 k.c. to:
1) warunkiem stosowania jest brak oznaczenia terminu w umowie lub w odpowiednim akcie prawnym,
2) pierwszeństwo ma termin z natury zobowiązania,
3) brak upoważnienia do wskazania daty, ale można wzywać do świadczenia niezwłocznie.
∑ Ad. 1. Trzeba jednak odnotować, że brak daty lub terminu w umowie nie musi oznaczać braku terminów umownych. Kiedy umowa przewiduje terminy pośrednie, jak np. 14 dni od zgłoszenia jakiegoś zdarzenia – wówczas podstawą wezwania jest umowa, a nie art. 455 k.c. Jeżeli rodzaj zdarzenia i geneza czynności np. reklamacyjnych są określone w umowie – to zgodnie z art. 455 k.c. nie powinno się stosować art. 455 k.c.! Dopiero wyłączenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta