Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piecza nad konsumentem w sprawach frankowych

02 sierpnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Nadużywanie art. 455 k.c. – należności nie powstają poprzez wezwanie do zapłaty, a odsetki frankowe negatywnie testują ochronę konsumentów.

W praktyce sądowej jednym z najczęściej przywoływanych przepisów jest art. 455 kodeksu cywilnego. Osoba uważająca się za wierzyciela kieruje wezwanie do osoby, którą uważa za dłużnika, podając powód, kwotę i termin oczekiwanej zapłaty. Treść takiego oświadczenia jest jednostronna i ma charakter stanowczy. Praktyka daleko odeszła od oryginału, stąd trzeba przypomnieć dosłowną treść przepisu kodeksu cywilnego:

„Art. 455. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania”.

O terminach jest w art. 110–116 k.c., a istotne cechy regulacji w art. 455 k.c. to:

1) warunkiem stosowania jest brak oznaczenia terminu w umowie lub w odpowiednim akcie prawnym,

2) pierwszeństwo ma termin z natury zobowiązania,

3) brak upoważnienia do wskazania daty, ale można wzywać do świadczenia niezwłocznie.

∑ Ad. 1. Trzeba jednak odnotować, że brak daty lub terminu w umowie nie musi oznaczać braku terminów umownych. Kiedy umowa przewiduje terminy pośrednie, jak np. 14 dni od zgłoszenia jakiegoś zdarzenia – wówczas podstawą wezwania jest umowa, a nie art. 455 k.c. Jeżeli rodzaj zdarzenia i geneza czynności np. reklamacyjnych są określone w umowie – to zgodnie z art. 455 k.c. nie powinno się stosować art. 455 k.c.! Dopiero wyłączenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12637

Wydanie: 12637

Spis treści

Zamów abonament