W obronie wolności obywateli
Są prawnokarne środki służące zapobieganiu brutalizacji życia politycznego.
W ostatnim czasie obserwujemy wzrastającą aktywność obywateli w debacie publicznej w formie uczestnictwa w licznych zgromadzeniach i pochodach. Możliwość organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich zapewnia w art. 57 Konstytucja RP.
W uchwale z 16 marca 1994 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich jest jednym z podstawowych praw obywatelskich oraz fundamentem państwa demokratycznego, dzięki któremu jednostki mogą współuczestniczyć w życiu publicznym i wpływać na jego kształt. Wolność, o której mowa, jest gwarantowana również m.in. przez art. 11 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka, art. 21 międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych czy art. 12 Karty praw podstawowych UE.
Ochrona zgromadzeń
Wskazaną wolność, a zarazem prawo polityczne każdego obywatela gwarantuje norma zakodowana w treści art. 260 kodeksu karnego. Ustawodawca, wprowadzając do porządku prawnego wskazany przepis, stwierdził, że „Licząc się z możliwością napięć społecznych i ostrej walki politycznej, nowy kodeks wprowadza odpowiedzialność karną mającą chronić przed brutalizowaniem życia politycznego w państwie.
Artykuł 260 k.k. stwarza ochronę prawnie zwołanych zebrań, wieców lub pochodów przed ich rozpraszaniem przy użyciu przemocy lub groźby bezprawnej”. Odpowiedzialność karną w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta