Konta dla najmłodszych: dozwolone do lat 13
BANKI | Wybór ofert dla dzieci z dostępem do e-bankowości, ale też do względnie korzystnych odsetek jest niewielki
Nie tak dawno młody człowiek otwierał pierwsze konto w banku, idąc na studia. Teraz rachunki mają dzieci ze szkół podstawowych. Bo kupują w internecie, płacą kartą lub BLIK-iem, korzystają z cyfrowych portfeli, chcą, żeby rodzice w razie potrzeby mogli im szybko przesłać pieniądze. Elektroniczny świat jest dla nich naturalnym otoczeniem, w którym poruszają się niezwykle sprawnie.
Dużo więcej trudności sprawia im zarządzanie swoimi pieniędzmi, otrzymywanymi głównie od rodziców w formie kieszonkowego, ale też od dziadków czy innych członków rodziny. Konto w banku warto więc założyć dziecku nie tylko dlatego, żeby nie musiało nosić przy sobie gotówki i mogło korzystać z nowoczesnych technologii, ale także po to, by zaczęło się uczyć finansowej odpowiedzialności.
Umowę podpisuje rodzic
Z jakich produktów bankowych mogą korzystać najmłodsi klienci, tacy w wieku do 13 lat? Oferta przygotowana specjalnie dla nich jest dość skromna. Ma ją kilka banków.
Proponowane rozwiązania różnią się nieco, ale ogólna zasada jest taka, że umowę z bankiem zawsze zawiera rodzic. Zwykle robi to poprzez e-konto w swoim banku. Dziecko do 13. roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych, a rodzice – jak stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta