Zakaz dodatkowej pracy dla asystenta
Wynagrodzenie asystentów sędziów nie jest wygórowane, dlatego rozglądają się za dodatkowym zatrudnieniem. Nie mają jednak swobody i muszą się liczyć ze zdaniem pracodawcy.
W praktyce sądowej asystenci sędziów wykonują bardzo istotne zadania. Zajmują się nie tylko opracowywaniem projektów uzasadnień wyroków i postanowień, ale także przygotowują różnego rodzaju zarządzenia i analizują bieżące orzecznictwo i doktrynę. W wydziałach odwoławczych nierzadko projektują także orzeczenia, zwłaszcza dotyczące zażaleń. Ich pomoc jest zatem nie do przecenienia. Szczegółową regulację czynności i zadań asystentów zawiera rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 8 listopada 2012 r. w sprawie czynności asystentów sędziów (DzU z 2012 r., poz. 1270).
Asystenci mają dość złożony system wynagradzania. Przede wszystkim pobierają wynagrodzenie zasadnicze, którego wysokość w sądach powszechnych wynosi obecnie od 4300 do 6500 zł.
Poza wynagrodzeniem zasadniczym przysługuje im dodatek za wieloletnią pracę oraz nagrody jubileuszowe. Ponadto na zasadach określonych w przepisach o pracownikach sądów i prokuratury asystentowi sędziego może być przyznany dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków lub powierzenia dodatkowych zadań oraz nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
Mogą więc asystenci liczyć poza wynagrodzeniem zasadniczym na tego rodzaju dodatkowe świadczenia finansowe. W praktyce największe znaczenie poza normalną pensją mają tu dodatki specjalne związane z wykonywaniem przez nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta