Na rynku sztuki trochę spokojniej. To dobra wiadomość dla kupujących
INWESTYCJE | Poszukiwane są dzieła wyjątkowe, a takich w ostatnim półroczu trafiało na rynek mniej
Co ciekawego działo się na rynku sztuki w pierwszym półroczu 2023? Największym hitem aukcyjnym na polskim rynku był „Wieczór letni” (1875 r.) Józefa Chełmońskiego. Na czerwcowej aukcji w Desa Unicum został sprzedany za 4,32 mln zł (cena z opłatą aukcyjną; wylicytowana 3,6 mln zł). Była to zarazem najdrożej sprzedana praca tego artysty.
Przez 133 lata obraz uchodził za zaginiony. Po publicznej prezentacji na indywidualnej wystawie artysty w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w 1890 r. przepadł bez wieści. Dopiero niedawno jego właściciele odkryli, czyje dzieło mają w podwarszawskim domu. Sami byli zaskoczeni. Traktowali obraz jako rodzinną pamiątkę. Jego autorstwo poznali, gdy poddali płótno specjalistycznym badaniom.
Obraz przedstawia rzadko spotykaną w twórczości Chełmońskiego scenę we wnętrzu. Jego bohaterka, dziewczyna przy oknie, to prawdopodobnie kuzynka Chełmońskiego.
„Wieczór letni” został kupiony na aukcji przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i będzie tam eksponowany. Trafi też na wystawę monograficzną Józefa Chełmońskiego zaplanowaną przez muzea narodowe w Poznaniu, Warszawie i Krakowie na przełom lat 2024 i 2025.
Drugie miejsce pod względem ceny należy do metalowej rzeźby „Iron Maiden” chorwackiego artysty Nikoli Vudraga. Na czerwcowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta