Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia przyspieszyła informatyzację w sądach

02 sierpnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Niemal 95 proc. spraw w moim referacie w sądzie własności intelektualnej odbywa się zdalnie – mówi Krzysztof Kurosz, sędzia SO w Warszawie.

Był pan jednym z pierwszych sędziów w Polsce, który jako prezes drugiego pod względem wielkości sądu rejonowego w Polsce wprowadzał u siebie zdalne rozprawy. Pamięta pan pierwszą rozprawę online? Czego dotyczyła?

Niestety nie. Pamiętam za to pierwszą rozprawę z udziałem publiczności. Prowadził ją sędzia Tomasz Kotkowski. Dotyczyła stwierdzenia nabycia spadku.

Początki były trudne?

Rzeczywiście, bo należało odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Wybór systemu, odpowiednich narzędzi na salach rozpraw, a przede wszystkim przemyślenia od strony logistycznej.

Z czym były największe problemy?

Może wydać się to zabawne, ale z wezwaniem świadka, by połączył się z sądem. Teraz każdy wie, że wystarczy w piśmie do świadka lub strony wezwać do podania adresu e-mail, na który będzie wysłany link do rozprawy, oraz po prostu zobowiązać go do uczestnictwa w rozprawie w tej formie.

Prowadził pan rozprawę, która się nie odbyła, bo zawiódł sprzęt? Połączenie?

Niemal 95 proc. spraw w moim referacie odbywa się zdalnie. Niezwykle rzadko są problemy techniczne – jeśli już, to chodzi o słabą transmisję danych osób łączących się z sądem. Inną kwestią jest, że w sprawach własności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12637

Wydanie: 12637

Spis treści

Zamów abonament