Podwykonawca w umowie o roboty budowlane
Inwestor - co do zasady - odpowiada solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, chyba że złożył sprzeciw wobec wykonywania tych robót przez podwykonawcę.
Umowa o roboty budowlane jest umową nazwaną, wynikającą wprost z przepisów Kodeksu cywilnego. Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
Na co powinien zwrócić uwagę inwestor?
Ustawodawca do Kodeksu cywilnego wprowadził także przepisy odnoszące się do podwykonawców, realizujących określone części prac w ramach umów o roboty budowlane. W praktyce funkcjonowania robót budowlanych niemal zasadą jest, że wykonawca (generalny wykonawca), nie wykonuje wszystkich robót budowlanych sam, lecz część prac wynikających z umowy o roboty budowlane staje się przedmiotem dalszych umów zawartych przez wykonawcę z konkretnymi podwykonawcami, jako wyspecjalizowanymi podmiotami.
Kwestia zagadnienia odnoszącego się do podwykonawców ma istotne znaczenie w szczególności w kontekście odpowiedzialności inwestora. Stąd też – po pierwsze – bardzo ważne jest zakwalifikowanie danej umowy zawartej przez inwestora z wykonawcą jako umowy o roboty budowlane, a po drugie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta