E-doręczenia – (nie)obowiązkowa rewolucja
Już od 10 grudnia 2023 r. pierwsza grupa podmiotów będzie obowiązana stosować e-doręczenia. Wśród nich są m.in. organy administracji rządowej i samorządowej, osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, a także nowi przedsiębiorcy wpisywani do Krajowego Rejestru Sądowego.
W ślad za ustawą o doręczeniach elektronicznych, w niedawnym komunikacie ministra cyfryzacji ogłoszono termin wdrożenia rozwiązań technicznych, które obligują m.in.
∑ organy administracji publicznej,
∑ osoby wykonujące wolne zawody,
∑ przedsiębiorców oraz
∑ spółki prawa handlowego
do powszechnego doręczania i odbierania korespondencji poprzez dedykowane elektroniczne skrzynki. Pomimo że komunikat ten przeszedł prawie bez echa, warto być przygotowanym na nadchodzący obowiązek, który wprowadza kolosalne zmiany dla każdego przedsiębiorcy.
Istota e-doręczeń
Obowiązująca ustawa o doręczeniach elektronicznych, która weszła w życie ponad rok temu, miała na celu usprawnić szereg procesów administracyjnych. Niemniej jednak, wobec braku obowiązku posiadania przez wszystkich zainteresowanych odpowiednich „e-skrzynek”, w praktyce przepisy okazały się martwe. Sytuację tę zmienia jednak ww. komunikat ministra cyfryzacji, ponieważ e-doręczenia staną się codziennością.
Ustawa o doręczeniach elektronicznych zakłada wdrożenie krajowego systemu doręczeń elektronicznych, opartego na publicznym dostawcy usług doręczeń elektronicznych. Usługa ta, jako usługa publiczna, ma zapewnić bezpłatny przepływ korespondencji związanych z podmiotami publicznymi. Dodatkowo, możliwa będzie odpłatna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta