Co powinno znaleźć się w planie ogólnym gminy?
Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zachowają moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 roku.
Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp), była wielokrotnie nowelizowana. Nie licząc najnowszych zmian, na mocy ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja), jej ostatnia większa nowelizacja miała miejsce w 2015 r. Tymczasem planowanie przestrzenne podlega sukcesywnym zmianom wynikającym nie tylko z rozwoju technologicznego, nabywania nowych doświadczeń, czy też bieżących potrzeb, wymagających dynamicznych i adekwatnych zmian w prawie.
Zwięzła forma, niewielka liczba ustaleń
Ustawodawca dostrzegając problemy, z którymi borykały się samorządy i uczestnicy procesu inwestycyjno-budowlanego, zdecydował się na wprowadzenie nowego instrumentu planistycznego o zasięgu całej gminy – planu ogólnego. Wielu ekspertów zadaje sobie pytanie: czy plany ogólne rzeczywiście spełnią pokładane w nich oczekiwania, czy wręcz przeciwnie, przyczynią się do pogłębienia kryzysu na rynku inwestycji mieszkaniowych. Jak zwykle praktyka stosowania omawianych regulacji będzie stanowiła o jakości nowego prawa.
W uzasadnieniu projektu nowelizacji jej autorzy wyjaśniają, że wprowadzenie planu ogólnego gminy stanowi „odpowiedź na potrzeby zwiększenia władztwa planistycznego gminy w zakresie kreowanej polityki przestrzennej”. Plan ogólny ma bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta