Kobiecie trudniej o work-life balance
Większe wsparcie pracodawców w godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych może ułatwić kariery kobiet i zmniejszyć niedobór kadr.
Chociaż w ostatnich miesiącach problem niedostępności pracowników nieco się zmniejszył, to nadal prawie połowa (48 proc.) pracodawców w sierpniowym badaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazała go jako jedną z głównych barier w działalności. W rozwiązaniu tego problemu mógłby pomóc wzrost aktywności zawodowej kobiet. Tymczasem z badania BAEL wynika, że w I kwartale br. aż 674 tys. Polek, czyli prawie co trzecią z biernych zawodowo kobiet w wieku produkcyjnym, powstrzymywały przed wejściem albo powrotem na rynek pracy obowiązki rodzinno-opiekuńcze.
Znacznie mniej Polek (82 tys.) ze względu na te obowiązki opiekuńcze pracowało w niepełnym wymiarze czasu pracy. Barierą jest tu często mała elastyczność polskich pracodawców; niechętnie zawierają stałe umowy na część etatu i tylko nieliczni stosują popularne w wielu krajach zachodnich dzielenie etatu między dwie–trzy osoby.
Wyzwania opiekuńcze
W rezultacie wiele kobiet, w tym młodych matek, wycofuje się z rynku pracy. Dla tych, które pracują, łączenie obowiązków zawodowych z opiekuńczymi oznacza duże wyzwanie dla równowagi między pracą a życiem prywatnym, czyli work-life balance.
Jak pokazało ubiegłoroczne badanie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, z tym wyzwaniem musi sobie radzić ponad połowa pracowników; 52 proc. dorosłych Polek i Polaków łączy pracę z opieką nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta