Przed wizytą w lokalu
Prezentujemy najważniejsze pojęcia kodyfikacji wyborczych, istotne w procesie głosowania.
Oto pierwsza część słowniczka wyborczego, stanowiącego element przewodnika przygotowanego na nadchodzące wybory parlamentarne, w takiej formie i zakresie, aby zarówno wyborcy, jak i członkowie komisji, mężowie zaufania czy obserwatorzy mogli zapoznać się w prosty sposób ze znaczeniem pewnych procedur, instytucji i pojęć. Rów- nolegle do tekstu w wersji „papierowej”, na stronie www.rp.pl/wybieramswiadomie2023 można znaleźć szersze omówienie tematów podanych w wersji uproszczonej i skróconej.
W części pierwszej przedstawiamy temat „wyborcy”. Tu omówimy hasła (pojęcia), które naszym zdaniem będą istotne dla osób uczestniczących w wyborach. Przedstawiana treść jest oparta wyłącznie na przepisach i interpretacji Państwowej Komisji Wyborczej – nie zawiera żadnych ocen czy autorskich interpretacji. Autorzy starali się, aby treść była zrozumiała i obiektywnie odpowiadała treści właściwych regulacji. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą „Rzeczpospolitej” i Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej, a autorami i recenzentami są: sędzia Wojciech Hermeliński, prof. Hubert Izdebski, prof. Antoni Kamiński, mec. Beata Tokaj, Jan A. Stefanowicz, Andrzej Karpowicz i Paulina Pakuła.
∑ Wyborcy
Wyborcami są obywatele polscy z chwilą ukończenia 18 lat, chyba że konkretna osoba zostanie ubezwłasnowolniona lub pozbawiona praw publicznych przez sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta