PRS-y atrakcyjne dla seniorów
Srebrne budownictwo przybierze na sile. To nieuchronne. Rynek potrzebuje różnego typu mieszkań dla seniorów.
Mieszkania senioralne staną się popularne już w 2030 r. Twierdzi tak 68 proc. ekspertów badanych przez firmę doradczą ThinkCo.
W jej najnowszym raporcie czytamy, że w najbliższych latach rozwiną się różne formy tego typu mieszkalnictwa – nie tylko domów opieki, ale i mieszkań na wynajem dostosowanych do fizycznych i społecznych potrzeb osób starszych.
– Wydaje się to logicznym następstwem starzenia się społeczeństwa, szczególnie, że znikają domy wielopokoleniowe. Częściej mieszkamy z dala od rodziców i dziadków – tłumaczą autorzy raportu. Coraz większą rolę mogą tu odgrywać samorządy. – Już dziś działają wspierane publicznie programy jak „Mieszkanie dla seniora” w Poznaniu – wskazują. – Mamy też wielopokoleniowe osiedle na Nowych Żernikach we Wrocławiu.
Własność i wynajem
20 proc. ankietowanych uważa, że upowszechnienie się zróżnicowanych form mieszkalnictwa senioralnego jest możliwe, ale w perspektywie 20–30 lat, kiedy zestarzeją się kolejne pokolenia.
– W grupie wiekowej 60+ odsetek osób zajmujących mieszkanie własnościowe przekracza 90 proc. W małych miejscowościach koszty mieszkaniowe są na tyle niskie, że nie motywują do przeprowadzek z powodów finansowych – padają argumenty. – Dzisiejsi seniorzy są przywiązani do swoich mieszkań, chcą w nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta