Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarobki w wielkich miastach nie zawsze przewyższają regionalne

18 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Fandrejewska
źródło: Rzeczpospolita

W Poznaniu zarabia się najwięcej w porównaniu z całym województwem. Za to płace w Gorzowie Wielkopolskim są niższe niż średnia w otaczającym go regionie.

W całej Polsce w wielkich miastach płace są przeciętnie wyższe niż w całym regionie. Różnice wynoszą od około jednej czwartej do niespełna 3 proc. O ponad 22 proc. płace są wyższe w Poznaniu w porównaniu z Wielkopolską, w Krakowie 19,5 proc. w porównaniu z Małopolską, w Katowicach różnica wynosi 19,2 proc. Najmniejsze różnice dotyczą Wrocławia (6,4 proc.) i Białegostoku (2,8 proc.).

Tak wynika z danych GUS zawartych w raporcie „Regiony Polski 2023 r.”. GUS przeanalizował wysokość płac w sektorze przedsiębiorstw i w administracji (sferze publicznej) bez względu na liczbę pracowników. Podobna sytuacja była rok wcześniej: liderami regionalnych zarobków były Poznań, Kraków, Gdańsk, Rzeszów i dopiero Katowice. Najmniejsze różnice dotyczyły Wrocławia i Białegostoku.

GUS podaje też dane dla dwóch miast, które nie są stolicami regionu, ale w których mieszczą się władze regionalne: to Toruń i Gorzów Wielkopolski. W Toruniu poziom wynagrodzeń jest podobny jak w Bydgoszczy. Gorzów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12650

Wydanie: 12650

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament