Wszystkie przypadki zostały uregulowane
Nowelizacja Slim VAT 3 wprowadziła także przepisy odnoszące się do korekt faktur dotyczących WNT, importu usług oraz tzw. dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.
Zgodnie z art. 31b ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy udzielono opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do dostaw towarów lub świadczonych usług wykonanych w danym okresie na rzecz podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub podatnika, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT, udokumentowanych fakturą dotyczącą tego okresu, przeliczenia na złote kwot wyrażonych na tej fakturze w walucie obcej podatnik może dokonać według:
1)
7
kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury albo
2)
7
ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia tej faktury, przy czym w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Zasady zawarte w art. 31b ust. 3 ustawy o VAT nie dotyczą sytuacji, gdy korekta podstawy opodatkowania byłaby spowodowana: zwrotem towarów, podwyższeniem ceny lub pomyłkami (na plus i na minus). Zasady te nie dotyczą także sytuacji, gdy zbiorczy rabat nie zostanie udokumentowany korektą faktury.
Przykład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta