Noclegi i przejazdy pracowników oddelegowanych za granicę bez PIT
Zapewnienie zakwaterowania i transportu dla pracowników oddelegowanych do pracy w innym kraju nie skutkuje u nich powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21) orzekł, że zapewnienie zakwaterowania i transportu dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicą nie skutkuje u nich powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Orzeczenie NSA należy traktować jako precedens zarówno z uwagi na przywołane odwołanie do regulacji unijnych, jak również z uwagi na przełamanie utartej linii orzeczniczej w kwestii rozpoznawania przychodu dla pracowników oddelegowanych z tytułu zakwaterowania i transportu.
Szczególne miejsce regulacji UE
Podstawą orzeczenia NSA są regulacje zawarte w Dyrektywie 96/71/WE, a także w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE w zakresie kwalifikowania jako wynagrodzenia kosztów transportu i zakwaterowania. Przypomnijmy, że zgodnie z ww. regulacjami wspomniane koszty nie mogą być uznawane za element wynagrodzenia minimalnego. Sąd wskazał w orzeczeniu na szczególne miejsce regulacji unijnych w hierarchii prawa w Polsce, podkreślając ich pierwszeństwo przed prawem krajowym. Jak wspomniałem wcześniej, niezależnie od uzasadnienia, którym kierował się sąd, orzeczenie to stanowi pewnego rodzaju wyłom w utartej linii orzeczniczej organów podatkowych i sądów, które do tej pory co do zasady stały na stanowisku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta