Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki kurs waluty zastosować na fakturze korygującej

28 sierpnia 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Od 1 lipca br. w ustawie o podatku od towarów i usług określone zostały zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla korygowania podstaw opodatkowania wyrażonych w walucie obcej.

Zasady przeliczenia dla potrzeb VAT podstaw opodatkowania wyrażonych w walucie obcej na złote są obecnie uregulowane w art. 31a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przelicza się je na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przelicza się je na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Także w tym przypadku można stosować kurs wymiany opublikowany przez EBC.

Przykład

Spółka (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) wykonała 17 maja 2023 r. usługę doradczą na rzecz firmy niemieckiej (podatnik VAT i VAT UE w Niemczech). Obowiązek podatkowy powstał 17 maja 2023...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12658

Wydanie: 12658

Spis treści
Zamów abonament