Krajowy System e-Faktur zbliża się wielkimi krokami
Wejście w życie KSeF zaplanowano na 1 lipca 2024 r. Mali i średni przedsiębiorcy zwolnieni z VAT mają więcej czasu. Dla nich obowiązek ten został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.
W praktyce nowe przepisy związane z obowiązkiem korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur mogą oznaczać dużą rewolucję, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców w zakresie dokumentowania przychodów i wydatków. Samo wdrożenie KSef nie ograniczy się do zastosowania odpowiedniej „nakładki” na program służący do księgowania. Niesie on bowiem za sobą liczne koordynacyjne i pragmatyczne konsekwencje.
Na co należy się przygotować
Wraz z wprowadzeniem KSeF przedsiębiorców czekają duże zmiany w zakresie organizacyjnym. Poza samym niezbędnym procesem cyfryzacji, który w głównej mierze dotyczyć będzie mikro i małych podmiotów, które to podmioty nie zawsze korzystają z nowoczesnych rozwiązań, przedsiębiorcy muszą wdrożyć także wiele innych działań.
Najistotniejszą kwestią jest wybór osób odpowiedzialnych za dostęp do samego systemu, czyli do KSeF. Kompetencje te mogą dotyczyć:
∑ nadawania dalszych uprawnień,
∑ wystawiania faktur lub
∑ dostępu do faktur.
Nadawanie uprawnień powinno być każdorazowo starannie przemyślane oraz uregulowane, np. w umowie zawartej z danym pracownikiem lub w umowie z biurem rachunkowym prowadzącym księgowość. Nieodpowiedni i nieograniczony rodzaj nadawanych uprawnień może prowadzić do utraty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta