W karierze w IT bardziej pomoże pasja niż kierunkowe studia
Choć od kilku lat studia informatyczne biją rekordy popularności, to ich ukończenie nie jest warunkiem pracy w branży IT, która ceni pasjonatów.
Od kilku lat to informatyka otwiera ranking kierunków studiów najchętniej wybieranych przez maturzystów. W ubiegłym roku na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich chciało się kształcić w tej dziedzinie prawie 44,2 tys. osób, o ponad 8 tys. więcej niż rok wcześniej, nie licząc 8,3 tys. kandydatów na informatykę stosowaną.
Danych za ten rok jeszcze nie ma, lecz można przypuszczać, że kierunki informatyczne pozostaną w czołówce najbardziej popularnych studiów, zwłaszcza że sprzyja im boom w sztucznej inteligencji.
Liczy się doświadczenie
Dobre studia, które dają solidne podstawy matematyki, programowania, a także rozwijają analityczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów, na pewno ułatwiają start w branży IT. Z drugiej strony przedstawiciele Organizacji Pracodawców Usług IT (SoDA) podkreślają, że w IT najważniejsze są umiejętności i doświadczenie. Nie kryją też, że szybko rosnący popyt na specjalistów (głównie programistów) wymusił na firmach obniżenie poprzeczki formalnych oczekiwań.
Krzysztof Rychlicki-Kicior, prezes...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta