Ochrona zwolnionych pracowników zostanie wzmocniona
Od 22 września br. sąd pierwszej instancji, który uzna wypowiedzenie umowy za bezskuteczne lub orzeknie przywrócenie do pracy, na wniosek pracownika zobowiąże pracodawcę do jego zatrudniania do zapadnięcia prawomocnego wyroku.
Już 22 września 2023 r. wejdą w życie kolejne znaczące zmiany przepisów z zakresu prawa pracy. Tym razem mają charakter proceduralny. Wprowadzono je do kodeksu postępowania cywilnego ustawą z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa).
Obowiązek dalszego zatrudniania
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 4772 § 2 k.p.c., uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika nakłada w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
W wyniku wprowadzonej zmiany sąd pierwszej instancji musi nałożyć na pracodawcę w wyroku uznającym wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracającym pracownika do pracy obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu wydania wyroku przez sąd drugiej instancji.
Do tej pory, w przypadku wniosku pracownika, nałożenie obowiązku jego dalszego zatrudniania przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia sprawy miało dla sądu charakter fakultatywny i podlegało swobodnej ocenie sędziowskiej na podstawie całokształtu okoliczności sprawy. Stwierdzono jednak, że skoro sąd pierwszej instancji uznaje wypowiedzenie umowy o pracę za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem, powinien zarazem dać temu wyraz nakładając na pracodawcę – na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta