Mieszany system wynagradzania nie może skutkować zaniżeniem pensji
Co do zasady oczywiście możliwe jest ustalenie w umowie o pracę mieszanego systemu wynagradzania pracownika, z tym jednak zastrzeżeniem, że zastosowanie w praktyce jednej z określonych w umowie stawek zaszeregowania nie może prowadzić do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia niższego od tego, które uzyskałby on po zastosowaniu drugiej stawki. Obowiązuje bowiem zasada korzystności, zwana też zasadą uprzywilejowania pracownika (art. 18 kodeksu pracy), która przejawia się w tym, że spośród stawek osobistego zaszeregowania (godzinowej lub miesięcznej) należy wybrać tę, która zapewni pracownikowi wyższe wynagrodzenie miesięczne.
Tak orzekł Sąd Najwyższy postanowieniem z 22 lutego 2023 r. (III PSK 59/22).
W analizowanej sprawie powodowie dochodzili od pracodawcy zapłaty m.in. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku za pracę w godzinach nocnych. Na etapie rekrutacji powodowie zostali poinformowani o wysokości wynagrodzenia miesięcznego. Ostatecznie w umowie ich wynagrodzenie zostało określone w dwojaki sposób: według stawki godzinowej i jako wynagrodzenie miesięczne – choć w tym przypadku określenie kwoty przyjęło brzmienie „płaca miesięczna za normatywne godziny pracy nie mniejsza niż”. Wysokość wynagrodzenia miesięcznego w przeliczeniu na godziny nie pokrywała się jednak z określoną w umowie wysokością wynagrodzenia według stawki godzinowej.
Komentarz eksperta
Mariusz Maksis
adwokat, prawnik w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler Global, biuro w Katowicach
Określenie wysokości wynagrodzenia pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta