Nie każdy wyrok wydany w sprawie karnej wiąże sąd pracy
Jeżeli pracownik został prawomocnie skazany wyrokiem karnym, to sąd pracy jest nim związany w sprawie pracowniczej. Natomiast wyrok uniewinniający nie ma takiego charakteru.
Jeżeli pracodawca uznał, że pracownik dopuścił się przestępstwa, to może z nim dyscyplinarnie rozwiązać umowę o pracę. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika może bowiem nastąpić wówczas, gdy przestępstwo zostało popełnione w czasie trwania umowy o pracę i uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na dotychczasowym stanowisku. Ponadto popełnienie przestępstwa musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub być oczywiste (art. 52 § 1 pkt 2 kodeksu pracy). Przy czym takie rozwiązanie umowy o pracę jest dopuszczalne tylko w razie łącznego spełnienia się wszystkich wyżej wskazanych warunków. Zatem w razie braku choćby jednego z nich rozwiązanie umowy o pracę może być uznane przez sąd pracy rozpoznający ewentualne odwołanie pracownika za wadliwe.
Dwa postępowania
W praktyce nierzadko zdarza się, że pracodawca po uzyskaniu informacji o popełnieniu przestępstwa przez pracownika zawiadamia o tym policję lub prokuraturę, a następnie rozwiązuje ze sprawcą umowę o pracę. Może to skutkować tym, że wobec pracownika toczyć się będzie postępowanie karne, a jeśli złoży on odwołanie od rozwiązania umowy – także postępowanie przed sądem pracy. Postępowania te mogą się toczyć równolegle, choć sąd pracy może także zawiesić postępowanie do czasu zakończenia sprawy karnej. Wynika to z art. 177 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego, według którego sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta