System równoważny bez różnic w odpoczynku dobowym
W systemie równoważnym z dobowym wydłużeniem czasu pracy do 12 godzin stosuje się ogólne reguły udzielania odpoczynku. Nie może on być więc krótszy niż 11 godzin na dobę.
∑ Stosujemy system równoważny z wydłużeniami czasu pracy do 12 godzin na dobę. Czy w dniu, w którym pracownik ma zaplanowaną maksymalną liczbę godzin pracy, można mu zlecić pracę nadliczbową, czy też powinien mieć odpoczynek równy liczbie przepracowanych godzin, tj. pracować 12 na 12? – pyta czytelniczka.
Minimalny odpoczynek dobowy wynosi 11 godzin. W systemie równoważnym nie obowiązuje zasada odpoczynku równego przepracowanej liczbie godzin. Pracownikowi można zlecić jedną godzinę nadliczbową, chyba że stosowane są zmienne rozkłady czasu pracy i kolejnego dnia kalendarzowego godzina rozpoczęcia pracy została określona w niezakończonej dobie pracowniczej (przed godziną rozpoczęcia pracy tego dnia).
Wolne na 24h
W każdej dobie pracowniczej pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Doba w tym ujęciu to nie doba kalendarzowa, ale 24 kolejne godziny od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta