Jedni zadowoleni, drudzy zapomniani, czekają na TK
Uznanie niekonstytucyjności zaskarżonych przepisów kosztowałoby 2,8 mld zł.
Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej udzielonej na prośbę Trybunału Konstytucyjnego ws. P 7/22. To i tak o wiele mniej, niż choćby wydatki na 14. emeryturę.
Niewystarczające zmiany
Istotą przypadku, który od zeszłego roku czeka na rozstrzygnięcie TK, jest rozwiązanie problemu tzw. czerwcowych emerytów. Znalazło się ono w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2021 r., poz. 1621), która weszła w życie (z wyjątkami) 18 września 2021 r.
Zgodnie z nowymi przepisami zasady ustalania wysokości emerytury w czerwcu są obecnie takie same jak w maju, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego (art. 25a ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS; tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1251).
Wcześniej było inaczej. Zasady ustalania wysokości emerytury były zróżnicowane i zależały m.in. od miesiąca złożenia wniosku. Najgorzej miał ten, kto przechodził na świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta