Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utratę zaufania trzeba uzasadnić

07 września 2023 | Kadry i Płace | Aleksandra Gajzlerska

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę powołując się na utratę zaufania do pracownika. Taka decyzja nie może jednak wynikać z arbitralnej decyzji przełożonego, lecz z obiektywnych i racjonalnych powodów.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 10 stycznia 2023 r. (III PSKP 83/21).

O co chodziło

Sprawa dotyczyła odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownica od początku 2016 r. była zatrudniona w spółce na stanowisku dyrektorskim, a także pełniła funkcję prokurenta. Do jej obowiązków należało m.in. kierowanie i zarządzanie pracą w kilku działach. W grudniu 2018 r. spółka powołała nowego prezesa. Po dwóch miesiącach od tej zmiany pracodawca wypowiedział pracownicy umowę. Jako powód wskazał utratę zaufania z powodu działań na szkodę pracodawcy poprzez przekroczenie i niedopełnienie obowiązków służbowych. Wskazane w wypowiedzeniu przyczyny w większości dotyczyły okresu przed objęciem funkcji przez nowego prezesa.

Pracownica odwołała się od wypowiedzenia do sądu pracy. Zażądała, aby pracodawca przywrócił ją do pracy oraz wypłacił jej wynagrodzenie za czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12667

Wydanie: 12667

Spis treści

Reklama

Zamów abonament