Zmiany zasad rachunkowości
Decyzję o zmianie zasad (polityki) rachunkowości jednostka może podjąć w dowolnym momencie, jednak jej skutki będą miały zastosowanie od początku roku obrotowego. Zmiany te są możliwe, jeśli ich wprowadzenie zapewni wierniejsze odzwierciedlenie sytuacji majątkowej, finansowej lub wyniku finansowego jednostki.
Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja”, przyjęte przez jednostkę zasady (polityka) rachunkowości obejmują wybrane przez nią rozwiązania określające:
∑ zasady klasyfikacji i grupowania transakcji i zdarzeń, metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego i prezentacji (wykazywania lub ujawniania) w sprawozdaniu finansowym,
∑ techniczno-organizacyjny sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych i ich ochrony.
Przyjęte na podstawie decyzji kierownika jednostki zasady (polityka) rachunkowości opisane w stosownej dokumentacji wynikają z prawa bilansowego. Są one stosowane przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu i prezentacji sprawozdania finansowego przez jednostkę. Powinny one zapewnić, że prezentowane w sprawozdaniu finansowym informacje przekazują rzetelny i jasny, zgodny z prawem bilansowym obraz sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.
W przypadku braku uregulowania w prawie bilansowym zasad klasyfikacji, wyceny lub prezentacji określonej transakcji, zdarzenia lub warunku występującego w jednostce, jej kierownik – ustalając przyjęte przez nią do stosowania zasady (politykę) rachunkowości – może korzystać z krajowych standardów rachunkowości, a w razie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta