Nie można co miesiąc zmieniać podstawy opodatkowania
Wartość początkowa środków trwałych na potrzeby tzw. minimalnego podatku dochodowego u podatników posiadających nieruchomości komercyjne jest ustalana bez pomniejszania jej o odpisy amortyzacyjne.
Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o tzw. minimalnym podatku od nieruchomości komercyjnych. We wrześniu 2019 r. wystąpiła o nią właścicielka budynku komercyjnego – centrum handlowego. A konkretnie chodziło o to czy podstawa opodatkowania tego podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego określona na podstawie art. 24b ust. 3 ustawy o CIT powinna być pomniejszana o wartość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych w poprzednich miesiącach.
Sama uważała, że ta, skoro podstawę opodatkowania ustala się jako wartość początkową środka trwałego ustaloną „na pierwszy dzień każdego miesiąca”. Przesłanka ustawowa sugeruje zatem, że podstawa opodatkowania powinna być ustalana co miesiąc z uwzględnieniem zarówno poczynionych na dany środek trwały nakładów zwiększających jego wartość początkową, jak również pomniejszana o dokonane odpisy amortyzacyjne, które zmniejszają jego wartość podatkową środka trwałego.
Fiskus na taką wykładnię zielonego światła nie dał. Przypomniał, że wartość początkowa środków trwałych jest pewną stałą. Naliczanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta