Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Afera wizowa zaszkodzi pracodawcom

20 września 2023 | Pierwsza strona | Paulina Szewioła

Rząd, wypowiadając wszystkie umowy na outsourcing wizowy, wpędzi w kłopoty firmy, które chcą łatać braki kadrowe cudzoziemcami.

Sprawa wiz umożliwiających wjazd do strefy Schengen, które miały być przedmiotem nielegalnego handlu, doprowadziła już do dymisji wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka i dyrektora biura prawnego MSZ Jakuba Osajdy. Ale wywołała ona nie tylko konsekwencje personalne. Rząd wypowiedział bowiem wszystkie umowy na outsourcing wizowy podpisane w 2011 r. Efekt?

– W imię walki z nieprawidłowościami procesy uzyskiwania wiz zostaną zablokowane. Konsulaty prawdopodobnie nie będą w stanie samodzielnie przyjąć i obsłużyć wszystkich zainteresowanych – komentuje radca prawny Przemysław Ciszek, partner w kancelarii C&C.

Eksperci przestrzegają, że wywoła to poważne konsekwencje dla rynku pracy.

– Obecnie braki kadrowe częściowo wypełniają cudzoziemcy, w tym z krajów azjatyckich i afrykańskich. W najbliższym czasie z pewnością przyjedzie ich do Polski dużo mniej z powodu zamknięcia centrów wizowych – komentuje adwokat Karolina Schiffter, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12678

Wydanie: 12678

Spis treści
Zamów abonament