Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co warto wiedzieć na temat umów o roboty budowlane

20 września 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Maciej Sarnowski

W umowie w sprawie zamówienia publicznego, której przedmiotem są roboty budowlanej, istnieje m.in. obowiązek ustalenia terminu zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom oraz zasad zawierania umów o podwykonawstwo z dalszymi podwykonawcami.

Zgodnie z szacunkami Urzędu Zamówień Publicznych wartość rynku zamówień publicznych w 2021 r. wyniosła blisko 298 mld zł, z czego prawie 116 mld zł dotyczyło przetargów na roboty budowlane .

Przy czym w zamówieniach o wartości poniżej progów unijnych średnia liczba ofert składanych podczas jednego postępowania wyniosła niecałe trzy, co sprawia, że rynek ten jest bardzo atrakcyjny dla przedsiębiorców z branży budowlanej.

Sprzyja temu również przeciętny czas trwania postępowania o wartości zamówienia poniżej progów unijnych, który to w większości przypadków nie przekracza 40 dni. Obowiązkowa elektronizacja ułatwiła także składanie ofert oraz zmniejszyła liczbę wymaganych od wykonawców dokumentów składanych wraz z ofertą.

Możliwość podziału zamówienia na części oraz łączenia się wykonawców w ramach konsorcjum sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców z sektora MŚP decyduje się na udział w przetargach.

Znaczna grupa małych i średnich przedsiębiorców wciąż jednak ogranicza swoją aktywność do podwykonawstwa robót budowlanych wykonywanych na rzecz sektora publicznego.

Ważne są postanowienia

Wobec tego ważnym jest, aby przedsiębiorcy wykonujący roboty budowlane w ramach zamówień publicznych zarówno jako generalni wykonawcy, jak i podwykonawcy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12678

Wydanie: 12678

Spis treści
Zamów abonament