Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycyjna rewolucja kuleje, ale stała się nieunikniona

20 września 2023 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Większość ładowarek dostępnych w Polsce można znaleźć na parkingach publicznych i w galeriach handlowych
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Większość ładowarek dostępnych w Polsce można znaleźć na parkingach publicznych i w galeriach handlowych

Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych jest dziś w Polsce dosyć skromna. Prognozy ekspertów zakładają w najbliższych latach jej gwałtowny rozwój, choć jedynie w sytuacji, gdy na problem przychylnie spojrzą władze kraju.

– W ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba punktów ładowania pojazdów elektrycznych na sieci dróg ekspresowych i autostrad powinna się intensywnie rozwijać, wraz z rozwojem infrastruktury drogowej – zapowiedział w sierpniu Andrzej Bittel, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury. Jak informował, ma ona objąć co najmniej trzysta ultraszybkich stacji ładowania na samej sieci TEN-T (transeuropejska sieć transportowa – red.), rozmieszczonych co 60 km na sieci bazowej dla pojazdów lekkich i ciężkich oraz co 100 km dla pojazdów ciężkich. A w sumie już w 2025 r. Bittel spodziewa się na polskich drogach 40 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania.

Problem w tym, że scenariusz, o którym mówił wiceminister infrastruktury, został opisany w opublikowanym na wiosnę raporcie „Polish EV Outlook 2023” – z pewnymi jednak zastrzeżeniami. – Niezależnie od trendów europejskich tempo rozbudowy infrastruktury w Polsce w kolejnych latach zależy przede wszystkim od działań podjętych przez administrację publiczną. Odpowiednie plany po stronie branży są już przygotowane, ale konieczne jest zapewnienie, że niedoskonałe prawo i przewlekłe procedury nie będą przeszkadzać w ich realizacji – komentował zawartą we wspomnianym raporcie prognozę Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, które przygotowało to opracowanie.

– Pod warunkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12678

Wydanie: 12678

Spis treści
Zamów abonament