Dane sprawozdania finansowego w cenach transferowych
Aby rzetelnie i jasno wykazać swoją sytuację majątkową i finansową, podmiot musi przedstawić wszelkie dodatkowe dane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.
Rolą informacji jest uszczegółowienie danych liczbowych zawartych w pozostałych elementach sprawozdania finansowego. Jedną z niezbędnych informacji jest wykaz spółek (nazwa, siedziba), w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale lub 20 proc. w ogólnej liczbie głosów w organie stanowiącym spółki, co jest niezwykle pomocne przy ustalaniu obowiązków z obszaru cen transferowych.
Ponadto przydatne są również informacje takie jak poziom zatrudnienia, utworzone rezerwy czy otrzymane gwarancje. Należy pamiętać, że informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym i sprawozdaniu z działalności powinny być spójne z danymi wskazanymi w dokumentacjach cen transferowych.
Źródła wiedzy o podatniku
Sprawozdanie finansowe składa się m.in. z:
1) bilansu;
2) rachunku zysków i strat;
3) informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
W pracy nad analizą cen transferowych, dokumentacją cen transferowych oraz formularzem TPR wykorzystywane są często następujące dane z bilansu:
∑ zobowiązania wobec jednostek powiązanych,
∑ kapitał podstawowy,
∑ dane niezbędne do ustalenia wskaźników wymaganych w formularzu TPR.
Wykorzystywane są również dane z rachunku zysków i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta