Spłata byłej żony z podatkową ulgą
Sprzedawca mieszkania nie zapłaci PIT od dochodu, jeśli przeznaczy pieniądze na wykup wspólnego lokalu od eksmałżonka.
Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy po sprzedaży nieruchomości chcą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Fiskus zmienił niekorzystne dla podatników stanowisko i przyznaje teraz, że prawo do zwolnienia z PIT daje też spłata byłego małżonka, w wyniku której uzyskujemy pełną własność mieszkania/domu.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PIT sprzedawca nieruchomości musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył). Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, pozostaje mu przeznaczenie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Ma na to trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji.
Rozliczenia po rozwodzie
Prawo do ulgi przysługuje między innymi tym, którzy wydali pieniądze na nabycie mieszkania lub domu. Czy także wtedy, gdy transakcję przeprowadzono z byłym małżonkiem? W takiej sytuacji znalazł się mężczyzna, który rozwiódł się z żoną. Przed rozejściem mieszkali w domu, który był częścią ich wspólnego majątku. W procesie rozwodowym mężczyzna został zobowiązany do spłaty połowy wartości domu. Pieniądze na ten cel miał ze sprzedaży lokalu, który był tylko jego własnością. Obecnie mieszka w domu.
Czy mężczyzna może skorzystać ze zwolnienia z PIT?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta