Pracownik może dać szefowi dyscyplinarkę
Ignorowanie przeciwwskazań zdrowotnych podwładnego do wykonywania danej pracy, jak i opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia mogą uzasadniać odejście przez niego z firmy w trybie natychmiastowym.
Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana. Najczęściej do rozwiązania stosunku pracy dochodzi wskutek wypowiedzenia umowy złożonego przez pracownika bądź pracodawcę. Ustanie stosunku pracy może też nastąpić na mocy porozumienia stron. Rzadziej jego zakończenie następuje poprzez złożenie pracownikowi przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia (tzw. zwolnienie dyscyplinarne). Ale przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia również przez pracownika.
Szkodliwy wpływ pracy na zdrowie
Zgodnie z art. 55 § 1 kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy jego na zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Kluczowe w tym przypadku jest terminowe przeniesienie pracownika do innej pracy, która będzie odpowiadać jego stanowi zdrowia oraz kwalifikacjom zawodowym. Jeżeli pracodawca tego nie uczyni, pracownik ma prawo rozwiązać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta