Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK: przekształcenie wpływa na obowiązki pracodawcy

05 października 2023 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

Nie zawsze nowy pracodawca ma ponad trzy miesiące na „zapisanie” pracowników do PPK. Bywa, że musi to zrobić dużo wcześniej lub kontynuować PPK wdrożony przez inny podmiot.

Zatrudnienie przez dany podmiot pierwszych „osób zatrudnionych” w rozumieniu ustawy o PPK (np. pracowników czy zleceniobiorców objętych obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi) powoduje, że musi on – co do zasady – uruchomić ten program (PPK nie wdraża mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały niedokonywanie wpłat do PPK). Na obowiązki w zakresie PPK danego pracodawcy może mieć jednak wpływ np. jego połączenie z innym podmiotem bądź nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Odpowiadamy na pytania czytelników dotyczące tych zagadnień.

∑ Spółka z o.o. nie ma jeszcze osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o PPK, więc nie uruchomiła PPK. Planowane jest jednak przejęcie przez nią innej spółki z o.o., która wdrożyła PPK. Czy spółka przejmującą będzie musiała kontynuować ten program?

Tak. Ustawa o PPK nie wyłącza ani nie modyfikuje tzw. sukcesji uniwersalnej wynikającej m.in. z przepisów kodeksu spółek handlowych. W art. 494 § 1 k.s.h. przewidziano, że spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i  obowiązki spółki przejmowanej. Dotyczy to również praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12691

Wydanie: 12691

Spis treści
Zamów abonament