Relacje z kontrahentem nie są ważniejsze od prywatności pracownika
Pracodawca nie może dzwonić do chorego pracownika na prywatny numer telefonu, jeśli ten go nie udostępnił. I nie może ujawnić kontrahentowi przyczyn nieobecności tej osoby.
Takie stanowisko po skardze pracownicy spółki podjął Urząd Ochrony Danych Osobowych. Opublikował je we wrześniowym biuletynie UODO (nr 9/09/2023).
Skarga dotyczyła nieuprawnionego posłużenia się danymi pracownicy spółki, która przebywała na zwolnieniu lekarskim. UODO upomniał pracodawcę w dwóch kwestiach. Po pierwsze pracodawca przetwarzał dane osobowe pracownicy – jej prywatny numer telefonu – bez podstawy prawnej. W ten sposób naruszył art. 6 ust. 1 RODO. Po drugie udostępnił osobom nieuprawnionym dane osobowe kobiety udostępniając informację, że przebywa ona na zwolnieniu lekarskim, tj. dane o jej zdrowiu. Tym samym spółka naruszyła też art. 9 ust. 1 RODO.
Prywatny numer jest prywatny
Odnośnie korzystania z prywatnego numeru telefonu pracownicy UODO wskazał, że przetwarzanie takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta