Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice monitoringu pracy zdalnej

05 października 2023 | Kadry i Płace | Małgorzata Kurzynoga Łukasz Łaguna

Pracodawca nie ma prawa stosować monitoringu wizyjnego i dźwiękowego w mieszkaniu pracownika zdalnego. A narzędzie informatyczne do kontroli wydajności i zaangażowania pracownika nie może naruszać jego prywatności.

W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego i powszechnego wykorzystania pracy zdalnej istnieje coraz większe zapotrzebowanie na wyważoną analizę praw i obowiązków pracodawców i pracowników w kontekście monitorowania aktywności pracowników w trybie zdalnym. W oparciu o przepisy art. 6728 kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych (RODO) można sformułować dopuszczalne granice oraz wymogi monitorowania pracy zdalnej za pomocą narzędzi informatycznych.

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 6728 § 1 k.p. pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika. Kontrolę tę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania przez niego pracy zdalnej i w godzinach jego pracy.

Sformułowanie o kontroli w miejscu wykonywania pracy zdalnej należy odczytywać szeroko, przy uwzględnieniu specyfiki tej pracy oraz rozwoju technik informatycznych. Wydaje się oczywiste, że pracodawca może posłużyć się w tym zakresie narzędziami informatycznymi. Skutki ich działania obejmują bowiem miejsce wykonywania pracy zdalnej. Wniosek ten wynika również z art. 6728 § 2 k.p. i zawartego w nim sformułowania o dostosowaniu sposobu przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju.

Ochrona prywatności

Sposób i rodzaj kontroli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12691

Wydanie: 12691

Spis treści
Zamów abonament