Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budynki wybudowane na cudzym gruncie amortyzuje się metodą liniową

09 października 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Do amortyzacji budynku lub budowli wybudowanych na cudzym gruncie może być stosowana wyłącznie roczna stawka z Wykazu. Przykładowo dla budynków niemieszkalnych wynosi ona 2,5 proc.

Zdarza się, że przedsiębiorcy na dzierżawionych gruntach, za zgodą właściciela budują budynki i budowle. Z reguły są to budynki i budowle użytkowe. W szczególności, pojawiają się wtedy pytania, jaką stawkę amortyzacji przedsiębiorcy powinni stosować i czy mogą być one amortyzowane za pomocą stawki indywidualnej.

Co do zasady amortyzacji podlegają również, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

∑ przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych (zob. art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT i art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT),

∑ budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie (zob. art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT i art. 22a ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT)

zwane także środkami trwałymi.

Stawki określone w Wykazie

Podstawową metodą amortyzacji jest tzw. liniowa metoda amortyzacji i tylko ona może być stosowana do amortyzacji środka trwałego, o którym mowa w art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT i art. 22a ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, tj. do budynku lub budowli wybudowanych na cudzym gruncie.

Liniowa metoda amortyzacji, zgodnie z art. 16i ust. 1 ustawy o CIT i art. 22h ust. 1 ustawy o PIT, polega na tym, że odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i art. 22h...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12694

Wydanie: 12694

Spis treści
Zamów abonament