Cel: zniwelować wykluczenie komunikacyjne
Brak dostępu do komunikacji zbiorowej pogłębia wykluczenie w takich sferach, jak praca, edukacja czy kultura. Wpływa także niekorzystnie na ochronę klimatu.
Wśród biznesu rośnie świadomość potrzeby minimalizowania wpływu na środowisko. Obejmuje to m.in. projekty mające na celu ograniczanie emisji z transportu. Zdaniem ekspertów inwestycje w bezemisyjny transport pomogłyby zmniejszyć zapotrzebowanie na ropę, zwiększyć bezpieczeństwo kraju i poprawić jakość powietrza.
Dla ludzi...
Diagnozę problemów sektora transportu i wykluczenia komunikacyjnego w wymiarze problemu społecznego, ekonomicznego i klimatycznego stawiali uczestnicy debaty „Wykluczenie transportowe – niedostrzegane zagrożenie dla klimatu”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej” w ramach cyklu „Walka o klimat”. Mowa była także o odbudowie znaczenia transportu publicznego poza miastami oraz „transporcie trzech prędkości”.
Paweł Rydzyński, prezes Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu, wyjaśnił, że poprzez wykluczenie komunikacyjne określa się brak lub bardzo słabą ofertę transportu publicznego w rejonie miejsca zamieszkania. A wykluczenie transportowe to sytuacja, w której ktoś w ogóle nie ma dostępu do komunikacji – ani publicznej, ani nie ma samochodu i musi polegać np. na pomocy sąsiadów w tej kwestii.
Wskazał też liczbę 14 mln Polaków, wymienianą m.in. w debacie publicznej w kontekście wykluczenia komunikacyjnego i zagrożenia nim.
– To szacunkowa liczba mieszkańców gmin, które nie organizują transportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta