Sprzedaż auta wykupionego z leasingu z podatkiem czy bez
Warunkiem sprzedaży samochodu bez obowiązku zapłaty podatku dochodowego jest upływ sześciu lat liczony od końca miesiąca, w którym wykupiono samochód z leasingu operacyjnego.
Przedsiębiorcy często decydują się na używanie w działalności gospodarczej samochodu wziętego w leasing. Zwykle jest to leasing operacyjny, gdzie po zakończeniu umowy leasingu samochód zostaje wykupiony przez przedsiębiorcę i używany w celach prywatnych.
Czy będzie przychód ze sprzedaży
Po wykupieniu leasingowanego samochodu na cele prywatne powstaje pytanie, czy późniejsza sprzedaż tego samochodu przez przedsiębiorcęskutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Przed 1 stycznia 2022 r. przepisy podatkowe stanowiły, że przychody ze sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne nie stanowiły przychodu z działalności gospodarczej, jeśli samochód został sprzedany po upływie sześciu miesięcy od końca miesiąca, w którym pojazd został wykupiony z leasingu. Potwierdzały to liczne interpretacje organów skarbowych. Przykładem jest interpretacja z 4 lipca 2018 r. (0113- KDIPT2-1.4011.286.2018. 2.BO), w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że „jeżeli zakupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie przez podatnika wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta