Rozmontowane budżety samorządów
Samorządy ucierpiały podczas pandemii Covid-19, a także najboleśniej odczuły ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. O trudnej sytuacji budżetów miast rozmawiali goście debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
Według samorządowców państwo winne jest rozmontowania systemu finansowania samorządów, szczególnie w miastach. Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich podkreślał w debacie, że „do 2019 roku panował system, który zapewniał wszystkim rodzajom gmin pewien poziom inwestycji”.
– Działo się to dzięki temu, że część podatków zostawała w gminie podatnika. Ten system niestety rozbito, bo zostaje teraz dużo mniej w gminie, a mieszkaniec prawie nic nie zyskuje. Rząd nie stracił, a zyskał, więc ktoś musiał stracić – w tym wypadku samorządy – wskazywał Porawski.
Winny Polski Ład
Mirosław Czekaj, skarbnik m.st. Warszawy, postawił tezę dotyczącą skutków polityki państwa, zgodnie z którą „Polski Ład jest jedną z przyczyn kryzysu finansowego samorządów”. Czy dało się uniknąć negatywnych skutków tego programu rządowego? Samorządowiec tłumaczył, że tak, a to za sprawą narzędzia OSR (ocena skutków regulacji), które opublikowano w połowie 2021 r.
– OSR przewidział dokładnie, co się stanie, jeżeli wprowadzimy zmiany w PIT. To narzędzie pokazało, że zmiany w płatnościach podatku do sektora rządowego spowodują ujemny bilans finansowy samorządów. W perspektywie dziesięciu lat bilans wyniesie 5 miliardów na minus, czyli pół miliarda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta