Spółki warte 16 mld zł opuszczają polską giełdę
Ciech, Kernel, TIM, Newag czy STS – to duże przedsiębiorstwa, które już wkrótce mogą opuścić parkiet. Na horyzoncie nie ma ciekawych debiutów, które mogłyby zasypać powstającą lukę.
O niemal 80 spadła w ciągu ostatnich siedmiu lat liczba giełdowych spółek. W najbliższym czasie znikną kolejne, o wartości rynkowej przekraczającej 16 mld zł – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”. Utrzymujące się niskie wyceny odstraszają potencjalnych debiutantów, a zachęcają do przejmowania giełdowych firm i wycofywania z parkietu. Taka sytuacja trwa już kilka lat, ale w 2023 r. przybrała na sile.
Lawina wezwań
Podobne trendy widać na zagranicznych rynkach. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy wartość ofert publicznych na świecie spadła o 32 proc., a ich liczba o 5 proc. – wynika z danych EY. Ale polska giełda nawet na tle globalnych trendów wypada słabo. Choć na pierwszy rzut oka statystyki dotyczące debiutów nie wyglądają tak źle – od początku zeszłego roku zadebiutowało 16 spółek. Ale wszystkie przeniosły się z zorganizowanego przez giełdę rynku NewConnect.
Od ostatniego „prawdziwego” debiutu minęły 22 miesiące. Mowa o spółce STS Holding, która weszła na parkiet w grudniu 2021 r. Wkrótce jednak z niego zniknie, co symbolicznie pokazuje, jak poważny jest problem z pozyskaniem i utrzymaniem ciekawych, dużych emitentów. STS jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta