Nie ma pełnej premii przy usługach niematerialnych
Ustalając w kolejnych latach prawo do odliczenia kosztów usług niematerialnych, podatnik powinien ustalić do nich limit na dany rok. Dla ustalenia limitu należy przyjąć, że określający go, ale obecnie uchylony, przepis jest nadal stosowany.
Podatkowe rozliczenie tzw. usług niematerialnych nigdy nie należało do łatwych. A ustawowe ograniczenie w rozliczaniu ich w kosztach, a potem zmiana w tym zakresie wprowadzona Polskim Ładem jeszcze to utrudniła i pogłębiła wątpliwości. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 8 marca 2023 r. (I SA/Sz 836/22, nieprawomocny).
Wykreślenie przepisu i co dalej
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która miała wątpliwości co do skutków wykreślenia przepisu limitującego koszty przy usługach niematerialnych. We wniosku o interpretację z kwietnia 2022 r. spółka wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym. Jednak jej jedynym udziałowcem jest firma zagraniczna. W związku z tym spółka ponosi na jego rzecz, a także na rzecz innych podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT koszty związane z nabywaniem usług niematerialnych. Są to również koszty z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Z wniosku wynikało, że wartość kosztów usług niematerialnych ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych w danym roku podatkowym przewyższała ustawowy limit odliczenia z art. 15e ust. 1 i 12 ustawy o CIT. W konsekwencji te wykraczające poza limit były klasyfikowane jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta