Młodym ludziom niełatwo jest dziś o dobry debiut na rynku pracy
Malejący wybór ofert na portalach rekrutacyjnych dotyka wszystkich osób szukających zatrudnienia, a najmocniej uderza w początkujących pracowników.
Ponad połowa młodych pracowników z pokolenia Z (do 25.–26. roku życia) musiała rozesłać ponad 30 aplikacji do firm, zanim znalazła obecną pracę, przy czym co trzeci wysłał ich ponad 50. Przedstawicielom pozostałych grup wiekowych często wystarczało rozesłanie kilku CV – wynika z badania portalu rekrutacyjnego Aplikuj.pl, które latem tego roku objęło prawie 400 aktywnych zawodowo osób. I potwierdziło, że młodym ludziom, którzy zbierają pierwsze doświadczenia zawodowe, nie jest dzisiaj łatwo znaleźć pracy, jeśli nie chcą się ograniczać do prostych, często dorywczych zajęć fizycznych.
Nie jest to też szybki proces. Co druga młoda osoba szukała obecnego zatrudnienia przez kilka (od dwóch do sześciu) miesięcy, podczas gdy dużej grupie kandydatów z większym doświadczeniem (pracownikom z pokoleń Y czy X) takie poszukiwania zajmowały najwyżej miesiąc.
Liczy się doświadczenie
Szybkie znalezienie zatrudnienia utrudnia też wielu młodym kandydatom brak rozeznania swoich kompetencji i słaba znajomość rynku pracy. Według niedawnego sondażu Jobbli (start-upu, który rozwija e-platformę doradztwa zawodowego) aż 62 proc. osób w wieku 18–25 lat nie wie do końca, czym chciałyby i mogłyby się zajmować.
W dodatku, w warunkach spowolnienia gospodarczego i dużej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta