Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terytorialsi są różnie traktowani

26 października 2023 | Kadry i Płace | PaweŁ Wyrębek

Żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej mają prawo do rekompensaty utraconego dochodu za czas odbywania m.in. szkolenia czy ćwiczeń. Ale nie przysługuje ona wszystkim i nie zawsze w pełnej wysokości.

Zgodnie z ustawą z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 2305 ze zm.), terytorialna służba wojskowa – tak nazywa się służbę pełnioną przez żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej – może być pełniona dyspozycyjnie (poza jednostką) albo rotacyjnie (w jednostce).

Służba rotacyjna, zwłaszcza dla osób wstępujących do WOT i podlegających 16-dniowemu szkoleniu wstępnemu, może wiązać się z przerwą w aktywności zawodowej i prowadzić do utraty części dochodu. Aby przeciwdziałać takiemu zjawisku, ustawodawca przewidział rekompensatę dla żołnierzy WOT. Problem w tym, że rekompensaty nie obejmują wszystkich żołnierzy WOT, a osoby nim objęte niekoniecznie otrzymają od wojska pełny zwrot utraconego dochodu.

Zleceniobiorcy są wyłączeni

Świadczenie pieniężne rekompensujące utracony zarobek przysługuje pracownikom, w tym osobom pozostającym w stosunku służbowym, osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub działalność rolniczą. Ustawodawca nie przewidział rekompensat dla osób wykonujących umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12709

Wydanie: 12709

Spis treści
Zamów abonament