Za niewykorzystany urlop nie zawsze trzeba płacić
Państwa członkowskie mogą wprowadzić zasady, które ograniczają wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop po ustaniu stosunku pracy.
Taki wniosek wynika z opinii rzecznik generalnej TSUE Tamary Ćapety z 8 czerwca 2023 r. w sprawie C-218/22.
O co chodziło
Sprawa dotyczyła włoskiego urzędnika, który rozwiązał umowę o pracę ze swoim pracodawcą – gminą, aby przejść na emeryturę. Pracownik żądał, żeby pracodawca wypłacił mu ekwiwalent pieniężny za 79 dni urlopu niewykorzystanego w trakcie zatrudnienia.
Gmina odrzuciła żądanie pracownika. Wskazała, że zgodnie z włoskimi przepisami pracownicy sektora publicznego nie mają prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Pracodawca wskazał, że urzędnik powinien ten urlop wykorzystać w trakcie zatrudnienia, a skoro tego nie zrobił, to nie może teraz żądać wypłaty. Zgodnie z interpretacją sądów włoskich pracownik mógł dostać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wyłącznie, gdyby nie mógł go wykorzystać z przyczyn, które są od niego niezależne. Do takich przyczyn sądy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta