(Nie)dozwolone nagrywanie wizyt
DOWODY | Wykorzystanie technologii do rejestracji obrazu i dźwięku
Obserwowany ostatnio kryzys zaufania na linii pacjent–lekarz, wspierany przez rozwój technologii, rodzi konieczność zmierzenia się z pytaniem, czy pacjent może nagrywać przebieg wizyty lekarskiej. Na potrzeby niniejszej publikacji przyjmijmy, że chodzi o rejestrację dźwięku, obrazu albo obrazu wraz z dźwiękiem. Odpowiedź na postawione pytanie jest prosta – to zależy.
Jaką wizytę nagrywamy?
Załóżmy, że pacjent chce potwierdzić swoje przypuszczenia w zakresie niskiej jakości świadczeń realizowanych przez danego lekarza. W tym celu umieszcza w jego gabinecie podsłuch, przy pomocy którego rejestruje przebieg wszystkich wizyt dotyczących wielu pacjentów. To skrajny przykład. Takie działanie pacjenta jest bezprawne. Co więcej, jest przestępstwem, za które grozi kara do dwóch lat więzienia. Zgodnie z art. 267 § 3 Kodeksu karnego (kk), kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Takiej osobie grożą również konsekwencje cywilnoprawne związane z tzw. naruszeniem dóbr osobistych pacjentów, których wizyty zostały podsłuchane, oraz medyka udzielającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta